NRD Начало
Понеделник, 9 Септември 2024
Начало Авансцена Националният музей „Земята и хората“ показва четири изложби през август
7207
Авансцена

Националният музей „Земята и хората“ показва четири изложби през август

Четири временни изложби и едно събитие са предвидени в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през месец август, съобщават организаторите.  Посетителите ще може да разгледат експозициите „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“ с вход с музейни билети.  За изложбата „Зелената приказка на камъка“ екипът на музея разказва, че от известните над 6000 минерални вида, 900 имат зелен цвят или нюанс. „В този лабиринт от красота, шест витрини в експозиционната зала на музея разкриват тайните на някои от най-великолепните минерали

| 31 Юли 2024, 14:28 ч.
Националният музей „Земята и хората“ показва четири изложби през август
Националният музей „Земята и хората“ показва четири изложби през август
Снимка © Национален музей „Земята и хората“

Четири временни изложби и едно събитие са предвидени в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през месец август, съобщават организаторите. 

Крис Еванс завладя публиката по целия свят като Стив Роджърс в оригиналната трилогия, чиято кулминация бе „Първият отмъстител: Войната на героите“ (2016). Сега в образа на героя влиза Антъни Маки, който публиката познава от популярния сериал „Сокола“ и „Зимният войник“

Капитан Америка: Нов свят“продължава наследството на поредицата и разкрива трансформацията на Сам Уилсън като новия Капитан Америка. Докато влиза в обувките на своя предшественик, той се сблъсква с противници и съюзници, навигирайки из политически интриги и социални катаклизми. С подкрепата на доверени партньори, Уилсън трябва да се изправи срещу страховити врагове, чиято цел е да дестабилизират световния мир и убият президента „Тъндърболт“ Рос (Харисън Форд). Пътуването му е не само битка срещу външни заплахи, но и изследване на неговата идентичност и истинското значение на героизма в един бързо променящ се свят,

Заради неблагоприятните метеорологични условия Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство( АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив променя датата на предвидения за 5 юни на Античния театър концерт „Академията кани Пловдив“ от фестивала Made at the Academy, съобщи проф. Любомир Караджов от катедра "Теория на изкуствата" и експерт по връзки с обществеността към АМТИИ Пловдив. 

Събитието с участието на представителните академични ансамбли и състави на АМТИИ, студенти, докторанти и преподаватели, носители на престижни международни награди за изкуство, се отлага за 23 юни, отново на сцената на Античния театър. Останалите събития от фестивалната програма запазват деня и часа си, уточни проф. Караджов.

Фестивалът на изкуствата в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив  е предвиден в три дни: 4, 5 и 23 юни, с пет Арт събития, обединени във формата Mad

Режисьорът и аниматор Теодор Ушев представи за втори път своята специална селекция "Акуанима" (Aquanima) с най-доброто от света на анимацията от изминалата година в рамките на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film Festival). 

Веднага след откриването той потегли към Италия, където ще бъде удостоен с наградата "Гутузо" в рамките на десетото издание на фестивала "Анимафикс" и ще представи своя изложба. 

Догодина може да ни трябва нова, по-голяма зала, пошегува се от сцената Ушев по повод големия интерес на публиката към прожекцията, а по-късно написа във Фейсбук, че "за тази вълшебна бургаска публика могат да завидят и най-големите фестивали по света".

"Само за две години студията вече са горди да бъдат част от програмата на Бургаския международен филмов фестивал, което е успех за нас и за екипа на фестивала. Много от филмите бя

В Художествена галерия „Никола Петров“ във Видин беше открита изложбата „Пречистване“ на д-р Катерина Дюлгерова. От 2019 г. тя работи като уредник в галерията, като това е нейната първа самостоятелна изложба в дунавския град.  

Представените произведения са групирани в четири живописни цикъла, създадени между 2010 г и 2024 г. Сред тях са изложени и група автопортрети, които автономно може да се отнесат към стремежа за себепознание, отбеляза директорът на галерията Богдан Александров. Най-новите творби са от цикъла „Ходене по вода“, като акцентът в тях е поставен върху подчертано живописното третиране на формите. Избраният подход позволява да се проследи еволюцията на авторовото разбиране за присъщата живописност на творбата и динамиката при формиране на живописния възглед, допълни Александров.

По думите му основен мотив в творбите е водата, като една от стихиите и

Изложба на ръчно рисувана коприна ще бъде представена в галерия Heritage. Това е първата самостоятелна изложба на Бианка Йовова и ще продължи до 17 юни, съобщават организаторите.

„Тук ще може да видите ръчно рисуваната коприна като шал, картина, слайдшоу и дори инсталация. Това, което ви е подготвила Бианка, е нещо, което не сте виждали досега. Тя ще ви потопи в магията на коприната и с много любов ще ви поднесе не само наученото майсторство, но и ще ви запознае със своя изтънчен, индивидуален стил“, разказват от екипа на галерията.

 /ВСР

Посетителите ще може да разгледат експозициите „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“ с вход с музейни билети. 

За изложбата „Зелената приказка на камъка“ екипът на музея разказва, че от известните над 6000 минерални вида, 900 имат зелен цвят или нюанс. „В този лабиринт от красота, шест витрини в експозиционната зала на музея разкриват тайните на някои от най-великолепните минерали. Всяка витрина разказва уникална история на цвета, блясъка и магията, която природата е създала преди милиони години. Всички минерални образци са от фондовете на музея. Експонирани са някои от най-впечатляващите със своя блясък, рисунък и разнообразие на зелени цветове минерали. Групирани са в зависимост от химичния елемент - хромофор, който се съдържа в тях и е носител на зеления цвят: мед, желязо, хром, ванадий, титан, никел, кобалт и други“, разказват те.

Изложбата „В чудния свят на конкрециите“ представя колекция на Ванюша Иванов. Тя включва полирани срезове от сулфидно карбонатни (сидеритови, калцитни и пиритни) конкреции от палеозойски и юрски скали от района на гр. Своге. От екипа на музея отбелязват, че конкрециите са минерални агрегати с концентрично-слоест строеж, формирани при локалното натрупване на вещества в седиментни скали и почви. „Конкрециите се отличават с разнообразен състав, строеж, морфология и възраст на вместващите ги скали, а също и с различни физикохимични свойства на включващите ги почви. Много често минералите в конкрециите са подредени в прекрасни природни картини, скрити зад привидно еднообразна външна обвивка“, посочват от НМ „Земята и хората“.

Изложбата „Умни минерали за умни телефони“ ще запознае посетителите с десетте най-използвани материала в смартфона. Експозицията ще отговори и на въпроси като „Какви са наличните запаси от суровини?“, „За колко време ще стигнат?“ и „Защо е важно рециклирането на стари телефони?“

По данни на музея всяка година се произвеждат 1,4 милиарда броя телефони. „През 2022 г. хората със смартфони са 7,26 млрд. Бързият напредък на софтуера кара модерните потребители да ги сменят с нов модел на всеки две години и дори по-често. Последни проучвания показват, че в световен мащаб количеството отпадьци от електронни устройства, сред които са и мобилните телефони, вече е три пъти по-голямо от това на битовите отпадъци. По-малко от 20 % от тях се събират и рециклират“, разказват от НМ „Земята и хората“. По думите им това е особено тревожно, тъй като някои от редките елементи в тях могат да се изчерпят още този век. „При сегашното ниво на консумация на метали, медни запаси ще има за 40 години, на олово и цинк - за 20 години, на индий - само за 15 години“, уточняват от екипа.

Концертът „90 години Васил Казанджиев“ на Русенската опера е част от „Софийски музикални седмици" (СМС) и е със специално подбрана програма, за да продължи честванията на един от най-големите съвременни и емблематични композитори и диригенти на България, съобщават от екипа на международния фестивал. 

Солист е Надежда Цанова (пиано), а диригент – Йордан Камджалов.

Програмата представя една от ранните творби на Казанджиев и едно от най-новите му произведения. Празнична музика „Псалми и ритуали” е съз­дадена през 1972 г. и е посветена на 10-го­диш­нината на камерния ансамбъл „Софийски солисти“. В това произведение са очертани майсторското владеене на музикалната материя и изпол­зването на тембровите похвати в многостранното развитие на формата, коментират от СМС

Популярните песни са станали по-прости по отношение на ритмите и мелодиите през последните 70 години, сочи изследване на двама британци в научното списание Scientific Reports. 

Маделин Хамилтън и Маркъс Пиърс от Лондонския университет „Куин Мери“ са анализирали най-популярните песни, които са попаднали в Топ 5 на годишната класация за сингли на „Билборд“ между 1950 г. и 2022 г. В анализа са включени над 350 песни.

Статистическият анализ показал, че сложността на ритмите и тоналните аранжименти на песните намалява средно през годините, заедно със значителното увеличение на средния брой ноти, свирени в секунда.

Изследователите установяват два спада през 1975 г. и 2000 г. и един по-малък през 1996 г., които се характеризират със значително намаляване на сложността.

Учените обясняват спада през 1975 г. с появата на нови жанрове като

Сръбският рапър Михайло Веруович, известен като Voyage, е специален гост на концерта „Старият Криско в Арена София", на 1 март 2025 г., съобщават организаторите.

С над 400 милиона стрийма и над един милион слушатели в Spotify, Voyage e известен с хитовете си. „За мен е чест да бъда част от това невероятно събитие и да споделя сцената с артист, когото винаги съм адмирирал. За първи път ще бъда в София и разбрах, че „Арена София“ ще бъде препълнена. Нямам търпение най-после да избухнем с феновете в България, от които получавам толкова много съобщения в социалните мрежи“, казва Voyage.

Фронтменът и ритъм китарист на американската хеви метъл група "Металика" Джеймс Хетфийлд и до ден днешен сънува кошмари, преди да тръгне на турне, съобщи Мюзик нюз. 

Шестдесетгодишният вокалист, който е част от легендарната банда от създаването й през 1981 г., признава, че му се случва да се съмнява в себе си.

В подкаста "The Metallica Report" Хейтфийлд разказа, че преди турне нагласата е позитивна, че всичко ще бъде както трябва, и че просто трябва да излязат пред публика и да изпълнят всички страхотни песни, които имат. 

Фронтменът на "Металика" сподели обаче, че напоследък е започнал да се съмнява в себе си и да изпитва несигурност, че с колегите му вече са стари и не могат да правят шоу.

"Започвам да се чувствам несигурен. Минават ми всички тези глупости, които всеки си казва, преди да се заеме с нещо, което го интересува и е важно", споде

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. 

Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. 

Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.

Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи, и както Ненчев ги описва, „хора на изкуството с потенциал да променят света“. Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“ и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист, с ко

Във временната експозиция „Нови постъпления“ от последната една година могат да се видят най-интересните екземпляри. „Ще ви покажем някои от новите минерали, които са във витрините, но поради малките си размери се виждат единствено под лупа“, казват от музея.

Както информирахме, на 6 август в НМ „Земята и хората“ ще има Ден на Милосърдието – Концерт от ХХ Юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята“. Събитието е посветено на състраданието към жертвите на атомните бомбардировки през Втората световна война. Всички желаещи могат да поднесат цветя пред „Камъка за мир“ и да напишат лични послания за мир, съобщават домакините на събитието. Тогава се навършват 79 години от атомната бомбардировка на Хирошима, Япония.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю очароваха Торонто с новия си романтичен филм
Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Tim ...
Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София
Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите. „Правим този фестивал, защо ...
Великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“
Стотици великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“ заедно с Кирил Маричков, "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив. Въпреки дъжда снощи Летният театър във Вел ...
Групата "Линкин парк” обяви, че се завръща на музикалната сцена с нов албум
Американската рок група "Линкин парк" обяви, че се завръща на музикалната сцена с нови попълнения в състава си и албум, предаде Асошиейтед прес. Това се случва седем години след с ...
Над 50 произведения представят в изложба в Добрич участници в пленера "Хартията - същност и намеса 2024"
Художествена галерия – Добрич откри на 5 септември вечерта изложба с над 50 творби, създадени по време на тазгодишния пленер “Хартията – същност и намеса". Тази г ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Корейският поп превзема Куба
Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес.  Ази ...
Идрис Елба се присъединява към британския премиер в нова коалиция за борба срещу престъпленията с хладно оръжие
Холивудският актьор от британски произход Идрис Елба се присъединява към британския премиер Киър Стармър в рамките на кампания на „Даунинг Стрийт“ №10 за борба срещу пр ...
Поморие ще бъде домакин на арт фестивалa Culturama 2024
Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Wate ...
Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю очароваха Торонто с новия си романтичен филм
Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Tim ...
Симеон Димитров поставя загадка за зрителя в 62 картини
Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбел ...
Тикер в 08:00 ч.
Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, ...
Начало Авансцена
7207
Авансцена

Националният музей „Земята и хората“ показва четири изложби през август

Четири временни изложби и едно събитие са предвидени в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през месец август, съобщават организаторите.Посетителите ще може да разгледат експозициите „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“ с вход с музейни билети.

| 31 Юли 2024, 14:28 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Националният музей „Земята и хората“ показва четири изложби през август
Националният музей „Земята и хората“ показва четири изложби през август
Снимка © Национален музей „Земята и хората“

Четири временни изложби и едно събитие са предвидени в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през месец август, съобщават организаторите. 

Посетителите ще може да разгледат експозициите „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“ с вход с музейни билети. 

Крис Еванс завладя публиката по целия свят като Стив Роджърс в оригиналната трилогия, чиято кулминация бе „Първият отмъстител: Войната на героите“ (2016). Сега в образа на героя влиза Антъни Маки, който публиката познава от популярния сериал „Сокола“ и „Зимният войник“

Капитан Америка: Нов свят“продължава наследството на поредицата и разкрива трансформацията на Сам Уилсън като новия Капитан Америка. Докато влиза в обувките на своя предшественик, той се сблъсква с противници и съюзници, навигирайки из политически интриги и социални катаклизми. С подкрепата на доверени партньори, Уилсън трябва да се изправи срещу страховити врагове, чиято цел е да дестабилизират световния мир и убият президента „Тъндърболт“ Рос (Харисън Форд). Пътуването му е не само битка срещу външни заплахи, но и изследване на неговата идентичност и истинското значение на героизма в един бързо променящ се свят,

Заради неблагоприятните метеорологични условия Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство( АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив променя датата на предвидения за 5 юни на Античния театър концерт „Академията кани Пловдив“ от фестивала Made at the Academy, съобщи проф. Любомир Караджов от катедра "Теория на изкуствата" и експерт по връзки с обществеността към АМТИИ Пловдив. 

Събитието с участието на представителните академични ансамбли и състави на АМТИИ, студенти, докторанти и преподаватели, носители на престижни международни награди за изкуство, се отлага за 23 юни, отново на сцената на Античния театър. Останалите събития от фестивалната програма запазват деня и часа си, уточни проф. Караджов.

Фестивалът на изкуствата в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив  е предвиден в три дни: 4, 5 и 23 юни, с пет Арт събития, обединени във формата Mad

Режисьорът и аниматор Теодор Ушев представи за втори път своята специална селекция "Акуанима" (Aquanima) с най-доброто от света на анимацията от изминалата година в рамките на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film Festival). 

Веднага след откриването той потегли към Италия, където ще бъде удостоен с наградата "Гутузо" в рамките на десетото издание на фестивала "Анимафикс" и ще представи своя изложба. 

Догодина може да ни трябва нова, по-голяма зала, пошегува се от сцената Ушев по повод големия интерес на публиката към прожекцията, а по-късно написа във Фейсбук, че "за тази вълшебна бургаска публика могат да завидят и най-големите фестивали по света".

"Само за две години студията вече са горди да бъдат част от програмата на Бургаския международен филмов фестивал, което е успех за нас и за екипа на фестивала. Много от филмите бя

В Художествена галерия „Никола Петров“ във Видин беше открита изложбата „Пречистване“ на д-р Катерина Дюлгерова. От 2019 г. тя работи като уредник в галерията, като това е нейната първа самостоятелна изложба в дунавския град.  

Представените произведения са групирани в четири живописни цикъла, създадени между 2010 г и 2024 г. Сред тях са изложени и група автопортрети, които автономно може да се отнесат към стремежа за себепознание, отбеляза директорът на галерията Богдан Александров. Най-новите творби са от цикъла „Ходене по вода“, като акцентът в тях е поставен върху подчертано живописното третиране на формите. Избраният подход позволява да се проследи еволюцията на авторовото разбиране за присъщата живописност на творбата и динамиката при формиране на живописния възглед, допълни Александров.

По думите му основен мотив в творбите е водата, като една от стихиите и

Изложба на ръчно рисувана коприна ще бъде представена в галерия Heritage. Това е първата самостоятелна изложба на Бианка Йовова и ще продължи до 17 юни, съобщават организаторите.

„Тук ще може да видите ръчно рисуваната коприна като шал, картина, слайдшоу и дори инсталация. Това, което ви е подготвила Бианка, е нещо, което не сте виждали досега. Тя ще ви потопи в магията на коприната и с много любов ще ви поднесе не само наученото майсторство, но и ще ви запознае със своя изтънчен, индивидуален стил“, разказват от екипа на галерията.

 /ВСР

За изложбата „Зелената приказка на камъка“ екипът на музея разказва, че от известните над 6000 минерални вида, 900 имат зелен цвят или нюанс. „В този лабиринт от красота, шест витрини в експозиционната зала на музея разкриват тайните на някои от най-великолепните минерали. Всяка витрина разказва уникална история на цвета, блясъка и магията, която природата е създала преди милиони години. Всички минерални образци са от фондовете на музея. Експонирани са някои от най-впечатляващите със своя блясък, рисунък и разнообразие на зелени цветове минерали. Групирани са в зависимост от химичния елемент - хромофор, който се съдържа в тях и е носител на зеления цвят: мед, желязо, хром, ванадий, титан, никел, кобалт и други“, разказват те.

Изложбата „В чудния свят на конкрециите“ представя колекция на Ванюша Иванов. Тя включва полирани срезове от сулфидно карбонатни (сидеритови, калцитни и пиритни) конкреции от палеозойски и юрски скали от района на гр. Своге. От екипа на музея отбелязват, че конкрециите са минерални агрегати с концентрично-слоест строеж, формирани при локалното натрупване на вещества в седиментни скали и почви. „Конкрециите се отличават с разнообразен състав, строеж, морфология и възраст на вместващите ги скали, а също и с различни физикохимични свойства на включващите ги почви. Много често минералите в конкрециите са подредени в прекрасни природни картини, скрити зад привидно еднообразна външна обвивка“, посочват от НМ „Земята и хората“.

Концертът „90 години Васил Казанджиев“ на Русенската опера е част от „Софийски музикални седмици" (СМС) и е със специално подбрана програма, за да продължи честванията на един от най-големите съвременни и емблематични композитори и диригенти на България, съобщават от екипа на международния фестивал. 

Солист е Надежда Цанова (пиано), а диригент – Йордан Камджалов.

Програмата представя една от ранните творби на Казанджиев и едно от най-новите му произведения. Празнична музика „Псалми и ритуали” е съз­дадена през 1972 г. и е посветена на 10-го­диш­нината на камерния ансамбъл „Софийски солисти“. В това произведение са очертани майсторското владеене на музикалната материя и изпол­зването на тембровите похвати в многостранното развитие на формата, коментират от СМС

Популярните песни са станали по-прости по отношение на ритмите и мелодиите през последните 70 години, сочи изследване на двама британци в научното списание Scientific Reports. 

Маделин Хамилтън и Маркъс Пиърс от Лондонския университет „Куин Мери“ са анализирали най-популярните песни, които са попаднали в Топ 5 на годишната класация за сингли на „Билборд“ между 1950 г. и 2022 г. В анализа са включени над 350 песни.

Статистическият анализ показал, че сложността на ритмите и тоналните аранжименти на песните намалява средно през годините, заедно със значителното увеличение на средния брой ноти, свирени в секунда.

Изследователите установяват два спада през 1975 г. и 2000 г. и един по-малък през 1996 г., които се характеризират със значително намаляване на сложността.

Учените обясняват спада през 1975 г. с появата на нови жанрове като

Сръбският рапър Михайло Веруович, известен като Voyage, е специален гост на концерта „Старият Криско в Арена София", на 1 март 2025 г., съобщават организаторите.

С над 400 милиона стрийма и над един милион слушатели в Spotify, Voyage e известен с хитовете си. „За мен е чест да бъда част от това невероятно събитие и да споделя сцената с артист, когото винаги съм адмирирал. За първи път ще бъда в София и разбрах, че „Арена София“ ще бъде препълнена. Нямам търпение най-после да избухнем с феновете в България, от които получавам толкова много съобщения в социалните мрежи“, казва Voyage.

Фронтменът и ритъм китарист на американската хеви метъл група "Металика" Джеймс Хетфийлд и до ден днешен сънува кошмари, преди да тръгне на турне, съобщи Мюзик нюз. 

Шестдесетгодишният вокалист, който е част от легендарната банда от създаването й през 1981 г., признава, че му се случва да се съмнява в себе си.

В подкаста "The Metallica Report" Хейтфийлд разказа, че преди турне нагласата е позитивна, че всичко ще бъде както трябва, и че просто трябва да излязат пред публика и да изпълнят всички страхотни песни, които имат. 

Фронтменът на "Металика" сподели обаче, че напоследък е започнал да се съмнява в себе си и да изпитва несигурност, че с колегите му вече са стари и не могат да правят шоу.

"Започвам да се чувствам несигурен. Минават ми всички тези глупости, които всеки си казва, преди да се заеме с нещо, което го интересува и е важно", споде

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. 

Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. 

Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.

Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи, и както Ненчев ги описва, „хора на изкуството с потенциал да променят света“. Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“ и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист, с ко

Изложбата „Умни минерали за умни телефони“ ще запознае посетителите с десетте най-използвани материала в смартфона. Експозицията ще отговори и на въпроси като „Какви са наличните запаси от суровини?“, „За колко време ще стигнат?“ и „Защо е важно рециклирането на стари телефони?“

По данни на музея всяка година се произвеждат 1,4 милиарда броя телефони. „През 2022 г. хората със смартфони са 7,26 млрд. Бързият напредък на софтуера кара модерните потребители да ги сменят с нов модел на всеки две години и дори по-често. Последни проучвания показват, че в световен мащаб количеството отпадьци от електронни устройства, сред които са и мобилните телефони, вече е три пъти по-голямо от това на битовите отпадъци. По-малко от 20 % от тях се събират и рециклират“, разказват от НМ „Земята и хората“. По думите им това е особено тревожно, тъй като някои от редките елементи в тях могат да се изчерпят още този век. „При сегашното ниво на консумация на метали, медни запаси ще има за 40 години, на олово и цинк - за 20 години, на индий - само за 15 години“, уточняват от екипа.

Във временната експозиция „Нови постъпления“ от последната една година могат да се видят най-интересните екземпляри. „Ще ви покажем някои от новите минерали, които са във витрините, но поради малките си размери се виждат единствено под лупа“, казват от музея.

Както информирахме, на 6 август в НМ „Земята и хората“ ще има Ден на Милосърдието – Концерт от ХХ Юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята“. Събитието е посветено на състраданието към жертвите на атомните бомбардировки през Втората световна война. Всички желаещи могат да поднесат цветя пред „Камъка за мир“ и да напишат лични послания за мир, съобщават домакините на събитието. Тогава се навършват 79 години от атомната бомбардировка на Хирошима, Япония.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю очароваха Торонто с новия си романтичен филм
Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София
Великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“
Групата "Линкин парк” обяви, че се завръща на музикалната сцена с нов албум
Над 50 произведения представят в изложба в Добрич участници в пленера "Хартията - същност и намеса 2024"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Корейският поп превзема Куба
Под прожектора
Идрис Елба се присъединява към британския премиер в нова коалиция за борба срещу престъпленията с хладно оръжие
Калейдоскоп
Поморие ще бъде домакин на арт фестивалa Culturama 2024
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.